Mumla Aramak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere mumla aramak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Mumla aramak deyiminin anlamı:

Bir şeyi istek ve hasretle aramak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Mumla aramak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Mumla aramak deyiminin hikayesi:

İnsanlar kaybettiklerinin değerini o şeyi gerçekten kaybettiklerinde yani ellerinden gittiklerinde anlarlar. Tıpkı bunun gibi yaşanırken ya da eldeyken değeri bilinmeyen şeyler daha sonra ihtiyaç halinde en önemli şey haline gelebilir. Bu nedenle de o şeye hasret kalmak, istek duymak söz konusu olur.

Bir şeyi hasretle aramak, çok arzulamak durumları mumla aramak olarak anlatılır. Mumla aramak zahmetli bir iştir, karanlıkta mumla aramak, elindeki imkanlar nispetinde ihtiyaç duyulan bir şeyin arzu, hasret ile anlatılması anlamına gelir.

O kadar çok ihtiyaç duyulan bir şeyin çok zor şartlarda geri gelmesi ya da bulunması söz konusu olacağından bu güçlüğü anlatmak için mumla aramak deyimi kullanılmıştır. Mumla aramak güçlük çekmek, hasret kalmak, ihtiyaç duyulan bir şeyin bir türlü bulunamaması anlamlarına da gelmektedir. Mumla aramak deyimi herkes tarafından bilinen bir deyimdir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.