Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2020

Mitoz Bölünme Evreleri Nelerdir Kısaca Açıklamalı

Aşağıda mitoz bölünme evreleri nelerdir kısaca açıklamalı kısaca olarak ele alacağız.

Hücre bölünmesi organizmada iki şekilde meydana gelmektedir. Üreme hücrelerinde gerçekleşen ve yeni bireylerin oluşmasını sağlayan üreme mayoz bölünme olarak gerçekleşir. Mayoz bölünme iki aşamadan oluşur. Mayoz bölünme üreme hücrelerinde görülmektedir.

Bir diğer hücre bölünmesi de mitoz bölünme olarak bilinmektedir. Mitoz bölünme büyüme, gelişme, bakım ve onarım için gerekli olan hücre bölünmelerinin gerçekleşmesi adına vücut hücrelerinde gerçekleşmektedir. Mitoz bölünme, çeşitli aşamalardan meydana gelmektedir. Mitoz bölünme evreleri, interfaz, profaz, metafaz, anafaz ve telofaz olarak bilinmektedir.

Mitoz bölünme evreleri açıklamalı olarak şu şekildedir:

*İnterfaz

Mitoz bölünme hazırlık evresi olarak bilinmektedir. İnterfaz evresinde hücre bölünmesinin gerçekleşmesi için gerekli organellerin hazırlanması ve yerini alması söz konusudur.

*Profaz

Bu evrede kromatinler kısalıp kalınlaşır ve kromozom halini alırlar. Çekirdek, çekirdekçik ve organeller yavaşça kaybolur.

*Metafaz

Bu evrede kromozomlar orta bölgede dizilir. Setronin oluşmasıyla iğ iplikleri yoluyla kromozomların birbirinden ayrılmaya hazırlanması söz konusudur.

*Anafaz

İki ayrı hücre bombesi oluşur. Bunun ardından ayrılan kromozomlar kendi kutuplarına doğru çekilmeye başlar. Kromozomların çekilmesiyle bu evre son bulur.

*Telofaz

Bu evrede hücre boğumları oluşur. İğ iplikleri kaybolur. Kromozomlar, çekirdek, çekirdekçik ve organellerin oluşmasını sağlar. Böylece hücre bölünmesi tamamlanarak gerçekleşmiş olur.

Mitoz Bölünme Evreleri Nelerdir Kısaca Açıklamalı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sinem dedi ki:

    Mrb bu bilgi harbiden iyi, teşekkürler, Mitoz Bölünme Evreleri Nelerdir Kısaca Açıklamalı tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

Yorum Yaz