Misafirperverlik ile İlgili Deneme Yazısı

Aşağıda misafirperverlik ile ilgili deneme yazısı kısaca olarak ele alacağız.

Misafirperverlik, bizim toplumumuzda en önemli değerlerden biridir. Misafir, Allah’ın özellikle yolunu düşürdüğü kişi olarak bilinmektedir. Misafire ikram, izzet, misafir rahatlığını sağlamak ve ihtiyaçlarını gidermek birer sorumluluk ve görev olarak algılanmaktadır.

Misafirperver olmak, misafiri sevmek, misafirin gelip gitmesinden hoşlanmak, misafire hizmet etmekten gocunmamak ve bunu bir görev bilerek aşk ve sevgi ile yapmak, birlik ve beraberlik duygu ve düşüncelerini samimiyet duygu ve düşüncesiyle birleştirmek anlamına gelmektedir.

Türk toplumu yüzyıllardır misafirperver olarak bilinen ve tanınan bir toplumdur. Bu nedenle yıllardır ülkemize gelen turistler de bu konudan bütün iyi niyet ve samimiyetleriyle bahsetmektedir. Hangi toplumdan ya da medeniyetten olursa olsun misafire dini, dili, ırkı, rengi yüzünden farklı bir muamele yapılmaz. İhtiyaçları karşılanır ve rahat etmesi sağlanarak, can ve mal emniyeti de sağlanır.

İnsanların kendi kadar misafirlere değer vermesi, insani ve beşeri şartları hazır etmesi ancak Türk toplumunun bir şiarı olarak gerçekleştirilmekte ve kimse bundan gocunmamaktadır. Yediden yetmişe herkesin misafirin ne olduğunu ve misafire nasıl davranmak gerektiğini bilmesi nesiller boyu devam eden bir kültür ve ahlak anlayışının devrettiğini de göstermektedir.

Yardımlaşmak, paylaşmak, dayanışmak, kaynaşmak ve samimi, iyi niyet, merhamet duygu ve düşünceleriyle hareket etmek bizim milletimizin mayasında vardır.

Misafirperverlik ile İlgili Deneme Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.