Mim Koymak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere mim koymak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Mim koymak deyiminin anlamı:

Unutulmasın diye işaret koymak ya da ilerde anımsaması için karşısındakinin dikkatini çekmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Mim koymak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Mim koymak deyiminin hikayesi:

Osmanlı döneminde, arşivde çalışan kişiler araştırma yaparken önemli gördükleri dosyaları ayırmakta ve onlara işaret koymaktadır. Özellikle istihbarat alanında jurnallere sahip olan kişiler önemli gördükleri bilgilere ya da dosyalara da işaret koymaktaydı.

Arşivde bu şekilde çalışan ve istihbaratta görev alan kişilerin önemli buldukları ya da önemli olduğu önceden ilan edilen bilgi, belge ve bulgulara mühim kelimesinin İslam harfleriyle yazılışındaki baş harfi olan mim harfi koymaları bahistir. Mim mühim kelimesinin kısaltılmışı olarak mim koymak, işaret koymak, önemli kabul etmek, takip edilmesi gerekli görmek anlamına gelmektedir.

Mim koymak günümüzde de kullanılmakta ve özellikle mimlemek şeklinde de kısaltılmıştır. Mimlemek, mim koymak, işaretlemek, dikkat çekmek anlamlarına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Böyle durumlar hayatımızda sıklıkla yaşanmakta ve insanlar bu nedenle bu deyimi sıklıkla kullanmaktadır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.