Milli Mücadele’de Kahramanlık Gösteren Türk Kadınları Kimlerdir?

Aşağıda Milli Mücadele’de kahramanlık gösteren Türk kadınları kimlerdir? kısaca olarak ele alacağız.

Milli Mücadele, Türk tarihi bakımından bir dönüm noktası olmuştur. Milli Mücadele, milli bir direniş hareketi olarak yaşanmıştır. Kadın, çocuk, ihtiyar, genç hemen herkes cephelere koşarak vatan savunmasında gönüllü olarak savaşmışlardır. Düşman devletlerinin kovulması bu sayede gerçekleşmiştir.

Milli Mücadele’nin kazanılmasında kadınların da etkin bir rolü bulunmaktadır. Kadınların örgütlü ya da örgütsüz hareketleri mücadelenin başarıyla sürmesinde ve direnişin amacına ulaşmasında çok önemlidir. Milli Mücadele’nin kadın kahramanları ülkesini, devletini, vatanını seven kişiler olarak gerekirse kılık değiştirerek ve erkek kimliğiyle savunmaya devam etmişlerdir.

Cepheye, cephane taşıyan, istihbarat toplayan, sıcak çatışma alanında yer alan ve ölümden korkmayan kadınlar sayesinde Milli Mücadele başarılı bir şekilde tamamlanmış ve zafer Türk milletinin olmuştur. Milli Mücadele’nin ardından cumhuriyetin ilan edilmesi ve yeni bir devletin kurulmasıyla kadınların bazı haklara sahip olması ve devlet yönetiminde söz sahibi olması gerçekleşmiştir.

Milli Mücadele’nin önemli bir kısmı kadınlar sayesinde önemli bir yere gelmiştir. Mücadelenin kazanılmasında kritik hamlelerin yapılmasında kadınların etkin rolü tarihe geçen bir özelliğe de sahiptir.

Milli Mücadele’nin kadın kahramanları şu şekildedir:

*Asker Saime

*Kılavuz Hatice

*Tayyar Rahmiye

*Fatma Seher Hanım (Kara Fatma)

*Binbaşı Ayşe

*Halide Edip

*Şalcı Bacı

*Şerife Bacı

*Meliha Hanım

Milli Mücadele’de Kahramanlık Gösteren Türk Kadınları Kimlerdir? Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.