Mevlid ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda Mevlid ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Mevlid, doğum anlamına gelmektedir. Mevlid deyince akla Peygamber a.s.’ın doğum günü gelmektedir. Peygamber a.s. hicri olarak Rabiülevvel ayında dünyaya gelmiştir. Ayın 12. gecesinde Pazartesi günü dünyaya gelen Peygamber a.s. yetim olarak doğmuş ve altı yaşında da öksüz kalmıştır.

Mevlid bir kandil olarak kutlanmaktadır. İslam coğrafyasında Mevlid Kandili, Peygamber a.s.’ın doğum günü olarak dualarla, tilavetlerle kutlanmaktadır. Bugünde insanlar yardımlaşmakta, kaynaşmakta, sohbetler ve vaazlar da dinlemektedir.

Peygamber a.s.’ı örnek olarak kabul ettikleri için onun gibi namaz kılmakta, dua etmekte, Allah’a da yalvarmaktadır. Peygamber a.s.’ın şefaatine nail olmak için de dua ederler. Peygamber a.s., İslam peygamberidir. Numune-i imtisaldir. Rehber ve önder bir şahsiyettir. Sıdk, emanet, fetanet, ismet ve tebliğ sıfatlarına sahiptir.

Kendine nazil olan Kur’an-ı Kerim, İslam’ın en temel kaynağıdır. Kuran vahiydir. Cebrail a.s. vasıtasıyla vahiy, Peygamber a.s.’a ulaştırılmıştır. Peygamber a.s.’ın hayatının anlaşılması, unutulmaması ve gelcek nesillere taşınması adına sünnetinin ve davasının anlatılması, aktarılması noktasında Mevlid Kandili çok önemli bir yere sahiptir.

Osmanlı Devleti zamanında bu kandil günü tatil ilan edilerek özel hazırlıkların yapıldığı bir gün olmuştur. Bununla beraber Peygamber a.s.’ın doğum gününün kutlanmasında hiçbir sahabe bir faaliyet göstermemiştir. Bu da bugünün sonradan çıktığını akla getirmektedir. Yine de Peygamber a.s.’ın hatırlanması güzeldir.

Mevlid ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.