Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Mevlana’nın Öğretisi Nedir Uzun - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ağustos 2022

Mevlana’nın Öğretisi Nedir Uzun

Aşağıda Mevlana’nın öğretisi nedir uzun kısaca olarak ele alacağız.

Mevlana, yaşadığı dönemin ve o dönemden sonra bütün zamanların en büyük alim, mutasavvıf kişiliklerinden biri olarak bilinmektedir. Belh’ten Anadolu topraklarına gelen Mevlana, Celaleddin ismiyle tanınmaktadır. Özellikle Anadolu coğrafyasında tebliğ ve irşat çalışmaları yaparak önemli bir yer edinmiştir. Şeyh olarak hizmet vermiş ve zamanında din alimlerinden biri haline gelmiştir.

Mevlana deyince akla vicdan, insaf, merhamet ve hoşgörü gibi insani değerler gelmektedir. İnsanlığa ait değerlerin yaşanmasında ve yaşatılmasında önemli kültür, eğitim, sağlık, hikmet, bilgi gibi değerlerin oluşmasında etkili olmuştur. Hoşgörü felsefesi sayesinde birçok kişinin kalbini İslam’a ısındırmayı başaran bir kişi olmuştur.

Mevlana, merhametin, hoşgörünün, yardımseverliğin, diğergamlığın merkezi haline gelmiştir. Mevlana, beyitlerinden oluşan mesnevi türünde verdiği bir eserle bilinmektedir. En çok okunan kitaplardan biri olan Mesnevi, içinde hikmetli hikayeler barındıran bir kitap olarak günümüze de ışık tutmaktadır.

Mevlana Celaleddin Rumi, Anadolu topraklarının Rum toprakları olarak bilinmesinden dolayı bu ismi almasına rağmen Rumluk ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Hoşgörü temelli tebliğ ve irşat vazifelerinde hikmetli sözleri ve mütevazı yaşamasıyla birçok Müslümana örnek olmuştur.

Anadolu erenleri ve alimleri arasında yer alan Mevlana Celaleddin Rumi, hayatı boyunca insanları İslam’a, adalete ve hoşgörüye çağırarak öğretisini yaymış ve insanların birlik ve beraberlik içinde yaşamasında da etkili olmuştur.

Mevlana’nın Öğretisi Nedir Uzun Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781