Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Mersin Nüfusu

Mersin TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2018 2019 yılı Mersin nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Mersin nüfusu kaç ve Mersin hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Mersin İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Mersin Nüfusu : 1.814.468

mersin

 Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Mersin, türkiye2nin güney illerinden biridir. Mersin’de bulunan Yumuktepe Höyüğü’nde yapılan arkeolojik çalışmalar şehrin tarihini MÖ 6300’lere kadar götürmektedir.

Mersin adını konar göçer bir Türkmen aşiretinden almıştır. Geçmişte pek çok göç alan Mersin’de 1850 yılında  5250 Rum yaşarken, 1500 Müslüman nüfus yaşamaktadır.

Kentin kaderi Çukurova’da pamuk üretiminin başlaması ve 1866 ‘da demiryolu ağının şehre ulaşası ile değişmiştir. Mersin bu tarihten itibaren  Çukurova’da yetişen ürünlerin dünyaya ihraç edildiği çok önemli bir ticaret merkezi ve liman şehri haline gelmiştir.

Mersin Limanı gerek Ataş Rafinerisi gerekse hinterlandının geniş olması sayesinde Türkiye’nin en büyük limanı olma özelliğine sahiptir. Limanın kapasitesi son üç yıldır % 10 oranında artmıştır.

Bölgede ayrıca inanç turizmi de gelişmiştir. Rivayete göre hekimlerin başı Lokman Hekim de Tarsus’ta yaşamıştır. Yine bir rivayet de Şahmeran’ın da Tarsus’ta yaşadığına dair karşımıza çıkmaktadır.

Mersin Toplam Nüfusu: 1.814.468

Mersin Nüfusu 2018 2019 ve Mersin Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. GALATASARAYLI dedi ki:

  MERSİN YAŞANACAK BİR KAÇ ŞEHİRDEN BİRİDİR.

 2. Nuay dedi ki:

  Mersin yaşanır ve anlatılır.aşk şehri mutluluk kaynağı ve lezzet şehri

 3. Gül dedi ki:

  MERSİN ve İstanbul çok güzel şehirler bence

 4. fenerbahçe MERSİN dedi ki:

  mersin en güzel şehir

Yorum Yaz