Mekanik Dayanışma ve Organik Dayanışma Makale

Aşağıda mekanik dayanışma ve organik dayanışma makale kısaca olarak ele alacağız.

Dayanışma, birlikte hareket ederek zorlukların ve engellerin üstesinden gelmek yardımlaşmak ve organize olmak anlamlarını da içermektedir. İnsanların geliştirdikleri toplum hayatında dayanışma, yardımlaşma ve paylaşma gibi davranışlar erdem özellikleri olarak yaşanmaktadır.

Mekanik dayanışma ve organik dayanışma da dayanışma çeşitleri olarak ortaya çıkmaktadır. Mekanik dayanışma toplumda duygu ve düşüncelere bağlı olarak ortak kanaate varan dayanışma olarak bilinmektedir. Organik dayanışma ise toplumda iş bölümüne bağlı olarak gerçekleşen dayanışma şeklinde meydana gelmektedir.

Dayanışma olmadan toplumun birlik ve beraberlik içinde olması, barış ve huzur ortamının korunması da mümkün olmaz. Bu nedenle üretme ve paylaşma noktalarında mekanik ve organik dayanışmanın önemi oldukça büyüktür. Mekanik bir dayanışma olmadan toplumda ortak kanaatin oluşması ve istikrarın sağlanması mümkün olmaz.

Organik dayanışma sayesinde toplumda refah seviyesinin yükselmesi, modern ve çağdaş unsurların yerleşik hale gelmesi ve ekonomik büyüme ve kalkınmanın sağlanması mümkün hale gelebilir. Dayanışma kuvveti, toplumda birlik ve beraberliğin oluşmasını sağlar. Toplumda güven ortamının oluşması dayanışma özelliklerine bağlı olarak gelişmektedir.

Toplumsal sorumlulukların yerine getirilmesi bireysel sorumlulukların yerine getirilmesine bağlıdır. Bu nedenle dayanışma, yardımlaşma ve paylaşma değerleri tutum ve davranış olarak bireylerin yerine getirmesi gereken olgulardır. Dayanışma, toplumun temel yapısını meydana getirmektedir.

Mekanik Dayanışma ve Organik Dayanışma Makale Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.