Medyanın Hayatımızdaki Yerini Açıklayan Bir Deneme

Aşağıda medyanın hayatımızdaki yerini açıklayan bir deneme kısaca olarak ele alacağız.

Medya, bilgi ve haber alma özgürlüğünü ve hakkını sağlayan kanallar ve araçlardan meydana gelmektedir. Yazılı ve görsel basın ile internet medyası da bunun parçalarını oluşturmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internetin keşfedilmesiyle birlikte yaygınlaşması medya araçlarının da değişmesine ve gelişmesine yol açmıştır.

Sosyal medya olarak internet medyasının gelişim göstermesi yazılı ve görsel basının internete yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Akıllı cihazların da kullanımının yaygınlaşması medyanın mobil uyumlu bir şekilde hizmet vermesinde etkili olmuştur.

Medya bu bakımdan bir telefona ulaşma ya da akıllı bir cihazı ele alma rahatlığında, televizyonun düğmesine basma mesafesinde hayatımızda yerini almaktadır. Bu bakımdan medya hayatımızda belirleyici bir pozisyonda adeta merkezde bulunmaktadır.

İnsanların medya araçları sayesinde alışveriş yaparak tüketim yapması, üretim gerçekleştirmesi ve ürettiklerini satmaları, pazarların büyümesi ve rekabetin artması gibi ticari unsurların da gelişmesi medyaya bağlı olarak gelişmektedir.

Bütün bunlarla beraber haber alma özgürlüğü de medya araçlarının yaygınlaşması sayesinde üst seviyeye çıkmıştır. Bu da yalan ve yanlış haberlerin hızlı yayılma riskini ortaya çıkarmış ve özel hayatın gizliliğini de tehdit etmeye başlamıştır. Bu nedenle medyanın kontrolsüz büyümesi, güvenlik önlemlerinin yetersiz kalması gibi sorunlarla baş edebilmek adına yeni medya birimleri de kurulmaya başlanmıştır.

Medyanın Hayatımızdaki Yerini Açıklayan Bir Deneme Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.