Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Medine Sözleşmesi, Toplumsal İlişikleri Düzenleme Konusunda Size Nelere Düşündürmektedir? Bu Sözleşmeden, Günümüze Yönelik Ne Gibi İlkeler Çıkarılabilir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Medine Sözleşmesi, Toplumsal İlişikleri Düzenleme Konusunda Size Nelere Düşündürmektedir? Bu Sözleşmeden, Günümüze Yönelik Ne Gibi İlkeler Çıkarılabilir?

Aşağıda Medine sözleşmesi, toplumsal ilişikleri düzenleme konusunda size nelere düşündürmektedir? Bu sözleşmeden, günümüze yönelik ne gibi ilkeler çıkarılabilir kısaca olarak ele alacağız.

Peygamber a.s., hicretin hemen sonrasında Medine’de toplumsal barış ve huzur ortamının gerçekleşmesi ve korunması adına birtakım tedbirler almıştır. Peygamberlik vasıflarına uygun olarak bir sözleşme ortaya konmuş ve bu sözleşme antlaşma ya da anayasa olarak günümüze kadar da ulaşmıştır.

Medine’deki Yahudiler ile yapılan anlaşmalar gereğince Yahudiler dinlerinde serbest olmuştur. Gizli ya da açık bir ittifak yapamamışlardır. Müslümanlar ile beraber Medine’yi savunmak durumunda olmuşlardır. Bu da huzur ve barış ortamının korunması adına çok önemli bir anlaşma olarak tarihe geçmiştir. Birçok kaynakta tam metin ya da atıfla bahsedilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781