Masumiyet ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda masumiyet ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Masumluk, masum olma durumu, suçsuz olma anlamına gelmektedir. Masumiyet, suçsuz, günahsız, yanlışlardan kaçınan ve hata yapmaktan da çekinen anlamlarına gelmektedir. İnsanların masum olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Fakat bu sadece beşeriyet için böyledir. Hakikatte ise masum olan tek insan peygamberlerdir. Peygamberlerde, ismet sıfatı günahsız olduklarını işaret etmektedir.

İnsanlar hata yaparlar. Beşer, şaşar diye de bir söz vardır. Peygamberlerde dahi zelle denen hatanın en küçük derekesi bulunmaktadır. Bu da insanın putlaştırılmaması içindir. Masum olan varlıkların iradesi olmaz. Melekler masumdur çünkü sevki tabi olarak iradeleri, ilahi emirlerle mahduttur.

İnsanlar ise dünya hayatına hata, yanlış ve günahlarla yaşarlar. Bu dünyanın hayat nizamı gereğince böyledir. Masumiyet, nedamet getirmek ile mümkün olabilir. Pişman olmak, özür beyan etmek bu minvalde değerlendirilir. Mazur görmek, masumiyetten bir parçadır.

Masum olmak, masum kalmak mümkün olmayabilir. Mahcubiyeti bilmek ve ona göre yaşamak gerekir. Kin, nefret, öfke, kıskançlık, şehvet gibi menfi hislerden arınmak gerekir. Bunun için iyilikle hemhal olmak, iyilerle oturup kalkmak gerekir. İyiliğin artması, kötülüğün mağlup olması ve masumiyetin meydana çıkması anlamına gelmektedir. İnsanların yeni nesiller boyunca manevi değerleri aktarmaları ve yaşatmaları da gerekir. Böylece birlik ve beraberlik, barış ve huzur sağlanır.

Masumiyet ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.