Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Maraş, Antep, Urfa ve Adana İllerindeki Halkın Millî Mücadele ve Bağımsızlık Konusunda Neler Yaptığını Araştırınız. Bu İllerin Haritadaki Yerlerini İnceleyiniz. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Maraş, Antep, Urfa ve Adana İllerindeki Halkın Millî Mücadele ve Bağımsızlık Konusunda Neler Yaptığını Araştırınız. Bu İllerin Haritadaki Yerlerini İnceleyiniz.

Aşağıda Maraş, Antep, Urfa ve Adana illerindeki halkın Millî Mücadele ve bağımsızlık konusunda neler yaptığını araştırınız Bu illerin haritadaki yerlerini inceleyiniz kısaca olarak ele alacağız.

Milli Mücadele dönemi düşmanların işgal güçlerine karşı askeri ve sivil olarak mücadelenin ve direnişin başladığı bir devir olarak tarihe geçmiştir. Mondros’tan sonra işgal güçlerinin Anadolu topraklarının dört bir yanına saldırmaları sivil halkın da vatan topraklarının müdafaa edilmesinde görev üstlenmesine neden olmuştur.

Bu bakımdan özellikle doğu illerinde Maraş, Antep, Urfa ve Adana şehirlerinde halk sokaklara çıkarak eli silah tutan herkes çocuk, yaşlı ve kadın demeden cephelere koşmuşlar, yerel olarak savunma geliştirmişlerdir. Böylece Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa isimleri doğmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781