Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Maddelerin İletkenlik ve Yalıtkanlık Özelliklerinin Günlük Yaşamda Hangi Amaçla Kullanıldığım Örneklerle Açıklayalım. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Ağustos 2022

Maddelerin İletkenlik ve Yalıtkanlık Özelliklerinin Günlük Yaşamda Hangi Amaçla Kullanıldığım Örneklerle Açıklayalım.

Aşağıda maddelerin iletkenlik ve yalıtkanlık özelliklerinin günlük yaşamda hangi amaçla kullanıldığım örneklerle açıklayalım kısaca olarak ele alacağız.

Elektriği ileten maddelere iletken madde, elektriği iletmeyen maddelere yalıtkan madde denmektedir. Elektriğin taşınması adına iletken olan maddeler kullanılmaktadır. Altın, gümüş, bakır, demir bunlar arasında yer almaktadır. Yalıtkan maddeler ise elektriği iletmez. Bunlar elektriğin geçmesinin istenmediği yerlerde kullanılmaktadır. İletkenlik ve yalıtkanlık dışarıdan müdahalelerle değişebilir.

İletken maddeler, elektriğin kullanılması için tercih edilmektedir. Elektrik devrelerinde iletken maddeler kullanılmaktadır. Kabloların için iletkendir dışı ise elektrik çarpmasını önlemek amacıyla yalıtkan maddelerle kaplıdır. Böylece elektriğin çarpma ve zarar verme etkisinden korunmak mümkün olur. Elektrik yalıtkan maddeler üzerinden geçemez ama iletken maddeler üzerinden geçebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781