Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Lozan Barış Antlaşmasının Uluslararası İlişkilerde Türkiye’ye Ne Gibi Katkıları Olmuştur? Düşüncelerinizi Söyleyiniz. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Lozan Barış Antlaşmasının Uluslararası İlişkilerde Türkiye’ye Ne Gibi Katkıları Olmuştur? Düşüncelerinizi Söyleyiniz.

Aşağıda Lozan Barış Antlaşmasının uluslararası ilişkilerde Türkiye’ye ne gibi katkıları olmuştur düşüncelerinizi söyleyiniz kısaca olarak ele alacağız.

Lozan Barış Antlaşması, en köklü antlaşmalardan biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel meseleleri olan misak-ı milli, boğazlar, azınlıklar, savaş tazminatı gibi konularda önemli kararların alındığı rejimin esaslarının belirlendiği bir antlaşma olmuştur. Lozan Antlaşması hala devam etmektedir.

Lozan Antlaşması ile Ege’de bazı adalar alınmıştır. Savaş tazminatı olarak Batı Trakya toprakları biraz genişlemiştir. Saltanatın kaldırılmasının ardından hilafet de kaldırılmıştır. Cumhuriyet rejimi doğrudan benimsenmiştir. Lozan Antlaşması cumhuriyetin kurucu etkisine sahip olan bir antlaşma olarak tarihe geçmiştir. Fakat boğazlar konusu ve Hatay’ın ilhakı Lozanın delinmesiyle gerçeklemiş ve kazanılan son zaferler olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781