Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Lale Devri döneminde nasıl yenilikler oldu

Lale devri dönemi ıslahatları, lale devri dönemi özellikleri hakkında kısa yazı. Lale devri döneminde nasıl yenilikler oldu

Lale devrinin olduğu çağlarda nasıl yenilikler yapıldığını bu yazımız ile öğrenebilirsiniz. Karlofça sözleşmesinin de ardından Osmanlı İmparatorluğu devam eden savaşlarda olumsuz neticelere ulaşınca barışçıl ve yenilikçi bir siyaset izlemeye başlamıştır. Yapılan bu yenilik döneminin ilk aşamasına lale devri denilmiştir. Şair nedim çağının simgesi de lale çiçeği olmuştur.

Bu dönemde kültür alanındaki değişimler çağa imzasını atmıştır. Avrupa’ya benzemek için değişiklikler ilk kez bu dönemde yapılmaya başlanmıştır. Bu sebeple Avrupayı tanıyıp kuvvetini anlama çabaları doğmuştur. Batılılaşma ilk kez bu çağda görülür.

İlk kez Avrupa ülkelerine elçiler gönderilir. Bu elçilerden biri de Çelebi Mehmet Fransa’ya yollanmıştır. Avrupa halkının yaşam biçimini öğrenip bunları örnek alma aşaması başlamıştır.

Bu dönemde yapılan değişimler şöyledir;

Avrupa’dan matbaa alınmıştır ve bu Avrupa’dan alınan ilk teknik alet olma özelliğini taşır. Bu matbaa sayesinde de ilk kitap olan Vankulu Lügatı basılır.

Köşkleri parklar, bahçeler inşa edilmiştir. Avrupalıların mimarisinden esinlenilmiştir.

Çin, dokuma ve kağıt yapım fabrikaları açılmıştır.

Yeniçerilerden meydana gelen bir itfaiye açılmıştır.

Doğu klasikleri yavaş yavaş dilimize tercüme edilmiştir.

İlk defa çiçek hastalığının aşısı yapılmıştır.

Lale Devri döneminde nasıl yenilikler oldu hakkında yorumlarını hemen paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz