Kutup Ekosisteminin Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda kutup ekosisteminin özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Kutup ikliminin görüldüğü yerlerde kutup ekosistemine rastlanmaktadır. Kutup iklim,, kutup ve kutba yakın bölgelerde görülmektedir. Bitki örtüsü bulunmamaktadır. Her yer buzullarla kaplıdır. Sıcaklık farkları oldukça yüksektir. Günlük sıcaklık değerleri sürekli olarak sıfırın altındadır. Yağışlar kar, dolu ve tipi olarak gerçekleşmektedir.

Kutup ekosisteminde yaşayan canlılar oldukça zor şartlara ve soğuk şartlara adapte olan canlılar olarak bilinmektedir. Kutup ayıları, foklar, balinalar,bazı bitki türleri de kutba yakın bölgelerde görülmektedir. Bu ekosistemin temel özellikleri arasında buzullar, soğuk su kaynakları, birikintilerin oluşturduğu göller, kutup ayıları, bazı kuşlar, foklar, bazı dayanıklı çayır bitkileri yer almaktadır.

Kutup ekosistemi iklim özellikleri, yeryüzü şekilleri, coğrafyası, rüzgar yönleri, doğal engebeleri ve bariyerleriyle kendi canlılık faaliyetlerini oluşturmaktadır. Bu bakımdan sıcaklık özellikleri yönüyle sınırlı bir ekosistem olarak bilinmektedir.

Buzullar kaplı alanlarda ve kutuplara yakın bölgelerde daha çok soğuk iklimlerde görülen kutup ekosistemi dağılımı ekolojik olarak da canlı türlerinin oldukça az olduğu bir ekosistem olarak yaşanmaktadır. Dünya genelinde kuzey yarım kürenin kuzeyinde kutup bölgelerinde, güney yarım kürenin güneyinde kutup bölgelerinde görülmektedir.

Ekosistemi oluşturan etkenler, iklim, yeryüzü şekilleri,bitki örtüsü, doğal bariyerler, rüzgarlar, sıcaklık olarak yaşanmaktadır. Kutup bölgelerinde ise bu oldukça kısıtlı bir şekilde gerçekleştiğinden canlılık faaliyetleri de sınırlıdır.

Kutup Ekosisteminin Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.