Kurt Bile Komşusunu Yemez Anlamı ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda kurt bile komşusunu yemez anlamı ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Komşuluk ilişkileri toplumda birlik ve beraberliği sağlayan ilişkiler olarak bilinmektedir. Birlik ve beraberlik, barış ve huzur, dayanışma ve yardımlaşma için toplumda komşuluk ilişkileri sosyal ve beşeri ilişkiler olarak komşuluk ilişkileri öne çıkmaktadır.

Özellikle İslam milletlerinde ve Türk toplumunda komşuluk ilişkileri her şeyden önce gelmektedir. İnsanlar kendilerinden önce komşularını düşünerek hareket etmektedir. Komşusu açken tok yatanın toplumda kabul edilmemesi, komşunun külüne bile muhtaç olma durumunun yaşanması gibi olaylar komşuluk ilişkilerinin önemi ve değerini anlatmak için söylenmiştir.

Bu sözlerden biri de kurt bile komşusunu yemez sözüdür. Kurt, asi, cevval, kendi işini kendi yapar, acımasız ve merhametsiz bir şekilde avını yakalar ve yutar. Bu haris özelliklere sahip olan kurdun bile komşu deyince durması, en kötü insanların bile komşuluk ilişkilerine dikkat ettiği gerçeğini komşuluğun önemi olarak ortaya koymaktadır.

Toplumdaki birlik ve beraberliğin devam etmesi açısından komşuluk ilişkilerinin korunması ve beşeri ilişkilerin geliştirilmesi gerekir. Komşulukların devam etmesi için insanların kültürlerine ve milli değerlerine bağlı olarak yaşaması gerekir. Bizim toplumumuzda komşuluk ilişkileri her zaman değerli ve gerekli görülmüştür. Bu nedenle de özellikle mahalle kültürü geliştirilmiş ve yıllar süren süreçlerle de korunmuştur.

Kurt Bile Komşusunu Yemez Anlamı ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.