Küresel İklim Değişikliği ve Doğal Afetler Konusunda Yazı

Aşağıda küresel iklim değişikliği ve doğal afetler konusunda yazı kısaca olarak ele alacağız.

Dünya’da insan nüfusu arttıkça sorunlar da artmaktadır. Dünyadaki beşeri kaynaklı en önemli sorunlardan biri de küresel iklim değişikliğidir. Özellikle sanayi devriminin yaşanmasının ardından gelişen teknoloji ile makineleşmenin artması doğanın zarar görmesine neden olmuştur.

Atıkların doğrudan çevreye bırakılması ve herhangi bir işleme tabi tutulmaması çevre kirliliklerinin yaşanmasına neden olmuştur. Çevre kirlilikleri de hava, su, toprak, ışık ve ses kirlilikleri olarak yaşanmaya devam etmektedir. Günümüzde uzay teknolojilerinin gelişmesiyle uzay kirliliği de yaşanmaktadır.

Çevre kirliliklerinin artması atmosfer faaliyetlerini olumsuz etkilemiştir. Bu da küresel iklim değişikliğinin yaşanmasına neden olmaktadır. Küresel iklim değişikliğinin yaşanması nedeniyle kuraklık, çoraklık, kıtlık gibi sorunlar da yaşanmaktadır.

Doğal afetler de insanları yakından ilgilendiren sorunlardır. Önlenemeyen ama zararları azaltılabilen afetler deprem, sel, yangın, volkanik patlama, tusunami, erozyon ve heyelan olarak yaşanmaktadır. Fırtınalar, çığ düşmeleri, yıldırım çarpmaları da afetler arasındadır.

Doğal afetler can ve mal kaybına neden olmaktadır. Can ve mal güvenliğinin sağlanması için de doğal afetlere karşı önlemler alınmalıdır. Afet yönetim merkezlerinin oluşturulması ve kriz masalarının kurulması afetlerin zararlarının azaltılmasını sağlamaktadır. Küresel iklim değişikliği ve doğal afetler gibi insanları yakından ilgilendiren sorunların çözülmesinde devletlerin de uluslararası olarak çalışması gerekmektedir.

Küresel İklim Değişikliği ve Doğal Afetler Konusunda Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.