Kuranı Kerim Ne Zaman Çoğaltılarak İslam Merkezlerine Gönderilmiştir

Kuranı kerim ne zaman çoğaltılarak islam merkezine gönderilmiştir hakkında bilgi kısaca, Kuranı kerim ne zaman çoğaltılarak islam merkezlerine gönderilmiştir

Hz. Muhammed’in vefatından sonraki halifelik döneminde İslam devleti başlarda genişlemekteydi. Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in halifeliği döneminde İslam devletinin sınırlarının genişletilmesine ağırlık verilmiştir. Hz. Osman’ın halifeliği döneminde ise Arabistan sınırlarını aşarak başka topraklara ulaşmıştır. Bu nedenle de yeni topraklara birçok öğretmen gönderilmiş ve Kuranı Kerim’in okunup öğrenilmesi sağlanmıştır. İslamiyet ile yeni tanışan bu bölgeler Kuranı Kerim’i hangi kıraat ile öğrenmişlerse bunu şiddetli bir biçimde savunuyorlardı.

Bu nedenlerden dolayı Hz. Osman (r.a.) Kuran’ı birkaç nüshasıyla ileri gelen İslam merkezlerine göndertmiştir.

Üçüncü halife olan Hz. Osman döneminde Kuran çoğaltılarak Mekke,Basra, Kufe, Bahreyn ve Yemen gibi önemli İslam merkezlerine gönderilmiştir. Bu sayede lehçeler arasındaki farklılıkların neden olduğu karışıklıkların önüne geçilmiş oldu. Üçüncü halife Hz. Osman zamanında çoğaltılan Kuranı Kerim’in çoğaltılmış mushafları bugün Topkapı Sarayı’nda yer almaktadır. Kuranı Kerim’in yüzyıllar boyunca ezberlenerek ve muhafaza edilerek bugünlere ulaşması da bu sayede gerçekleşmiştir.

Kuranı Kerim Ne Zaman Çoğaltılarak İslam Merkezlerine Gönderilmiştir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.