Kör Dövüşü Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere kör dövüşü deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Kör dövüşü deyiminin anlamı:

Hep birlikte aynı şeyi yapacak kimselerin düzensiz, birbirine uymaz çabaları anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Kör dövüşü sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Kör dövüşü deyiminin hikayesi:

Deyimler insanların tecrübeleri, bilgileri ve becerileri nispetinde dile yansıyan kelimeler olarak meydana gelmektedir. Dile yerleşmekte ve uzun yıllar kullanılmaktadır. Mecaz anlam ihtiva etmekte ve herkes tarafından mana maksadı gayet kolay bir şekilde anlaşılır.

Kör olan kişiler önlerini göremez, yardımsız hareket edemez. Hayatları gören gözlere göre gayet zor ve düzensiz bir hal alır. Bir şeyin mahiyetini anlamakta gören gözlere göre daha büyük zorluklar yaşarlar. Dikkat, rikkat, güç, kuvvet, uyanıklık gerektiren dövüş gibi bir meselede kör olmak çok zarar vermek ya da çok zarar görmek olarak neticelenir.

Kör dövüşü de iki körün görmeden, bilmeden, düzensiz, lüzumsuz çabalarla hareket etmesi demektir. Bu şekilde hareket eden ve kargaşa oluşturan gören gözlere sahip insanlar da bu nispetle bu sözün gereğini yerine getiriyormuş gibi hareket eder ve bu da zamanla gereksiz kargaşa, çabalama anlamında kullanılmıştır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.