Kızmemesi Nerede Yetişir?

Kızmemesi Nerede Yetişir?

Kızmemesi Nedir?

Kızmemesi, tatlı ve ekşi tadı olan küçük bir meyvedir. Bilimsel adı Myrica rubra’dır ve çoğunlukla Asya’da yetişir. Meyvesi kırmızı renkli ve tüylü bir yüzeye sahiptir. İçinde küçük bir çekirdek ve tatlı-sulu bir et vardır.

Türkiye’de Kızmemesi Yetiştirilen Yerler

Türkiye’de kızmemesi üretimi son yıllarda artmaya başlamıştır. Kızmemesi, özellikle Akdeniz bölgesindeki Mersin, Antalya, Adana, Hatay, İzmir ve Muğla gibi illerde yetiştirilmektedir. Bu bölgelerin ılıman iklimi ve toprak yapısı kızmemesi yetiştiriciliği için uygun koşullar sağlamaktadır.

Türkiye Dışında Kızmemesi Yetiştirilen Yerler

Kızmemesi, başta Çin, Japonya, Tayland, Malezya ve Filipinler gibi Asya ülkeleri olmak üzere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika gibi ülkelerde de yetiştirilmektedir.

Çin, dünya kızmemesi üretiminin en büyük kaynağıdır ve ülkenin güneyindeki Fujian, Guangdong ve Hainan bölgeleri kızmemesi üretimi için önde gelen yerlerdir.

Japonya’da kızmemesi, subtropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Ülkenin Okinawa adası, kızmemesi yetiştiriciliği için en uygun koşulları sağlayan yerlerden biridir.

Tayland, kızmemesi üretiminde Asya’da öne çıkan ülkelerden biridir. Ülkenin güneyindeki Krabi, Phuket ve Surat Thani bölgeleri, kızmemesi yetiştiriciliği için en uygun yerlerdir.

Malezya ve Filipinler’de de kızmemesi yetiştiriciliği yapılır. Malezya’da Sarawak bölgesi kızmemesi yetiştiriciliği için öne çıkan yerlerdendir. Filipinler’de ise Luzon adası, kızmemesi yetiştiriciliği için önemli bir bölgedir.

Avustralya’da kızmemesi yetiştiriciliği, özellikle Queensland ve Yeni Güney Galler bölgelerinde yapılır. Yeni Zelanda’da ise kızmemesi yetiştiriciliği henüz çok yaygın değildir.

Güney Afrika’da ise kızmemesi, subtropikal iklimin hüküm sürdüğü KwaZulu-Natal bölgesinde yetiştirilir.

Kızmemesi Tüketimi

Kızmemesi, taze olarak tüketildiği gibi reçel, marmelat, şurup, sos, çay, dondurma ve likör gibi farklı ürünlerin yapımında da kullanılır. Meyvesi, C vitamini, antioksidanlar ve diğer besin maddeleri açısından zengindir ve sağlık açısından faydalıdır.

Son yıllarda kızmemesi, Türkiye’de de yaygınlaşan bir meyve türüdür ve ülkemizde de taze olarak tüketilebildiği gibi işlenerek farklı ürünlerin yapımında kullanılmaktadır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.