Kişilik Karakter ve Gençlik ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda kişilik karakter ve gençlik ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

İnsanlar hayatları boyunca bazı tutum, davranış ve değerlere sahip olarak yaşarlar. Bunları da çocukluktan itibaren öğrenerek gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde ortaya koyarlar. Böylece beşeri ve insani ilişkiler geliştirirler. İnsanların çocukluk ve gençlik döneminde zamanla kişilik ve karakter özellikleri de oturmaya başlar. İnsanların olgunlaşması ihtiyarlık dönemine kadar devam eder.

Kişilik ve karakter insanın ne kadar olgunlaştığını gösterir. Ahlaklı olmak, kültürlü olmak, iyi eğitimli olmak kişilik ve karakterin oluşmasında etkin rol oynar. Toplum hayatında bireysel sorumlulukların yerine getirilmesi, insanların görev ve ödevlerini yerine getirmesi ile mümkündür.

Kişilerin kişilik ve karakterlerini geliştirmeleri, insani değerleri öğrenmeleri, din ve vicdan değerlerini öğrenmeleri ve yaşamaları eğitim ile gerçekleşebilir. İnsanların eğitim ihtiyacının karşılanması da devletin sağladığı imkan ve fırsatlarla gerçekleşmektedir.

Aile de eğitim konusunda bireye değerler katmaktadır. Okul ve aile hayatı bireyi değerlere sahip olarak hayata hazırlar. İyi, doğru, dürüst, adil, merhametli, vicdanlı ve insaflı bireylerin ancak ailede gerçekleşen ilk eğitim değerleri ve kuralları sayesinde oluştuğunu ve okulla birlikte geliştiğini söylemek mümkündür.

Gençler, belli bir yaşa geldiklerinde kendileri hakkında kararlar verip irade ortaya koymak isterler. Gençlerin bu tutumları kendi karar verme becerilerinden ileri gelmektedir.

Kişilik Karakter ve Gençlik ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.