Kırkpınar Hakkında Düşünce Yazısı

Aşağıda Kırkpınar hakkında düşünce yazısı kısaca olarak ele alacağız.

Güreş, ata sporu olarak bizim toplumumuzda çok değerli ve önemli görülmektedir. Bir ata sporu olarak gerçekleştiren güreş, İslam’da da Peygamber a.s.’ın torunlarıyla oynadığı oyunlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle bizim toplumumuzda ayrı bir öneme sahiptir.

Günümüzde ise dünyada ve ülkemizde profesyonel olarak güreş müsabakaları yapılmaktadır. Ülkemizde en prestijli karşılaşmalar Kırkpınar Çayırı’nda yapılmaktadır. Kırkpınar, ülkemizin en önemli pehlivanlarının kendini gösterdiği ve baş pehlivanlık için mücadele ettiği yerlerden biridir.

Geçmişten günümüze Kırkpınar önemli bir tarihe sahiptir. Osmanlı döneminde birçok önemli müsabakanın gerçekleştirilmesi padişahların da iştirakiyle gerçekleşmiştir. Ülkemizi ve dünyayı derinden etkileyen ba pehlivanlar adeta süper güçlü insanlar kendini göstermiştir.

Kırkpınar günümüzdeki önemini ve değerini geçmişteki pehlivanların başarılarından ve ülkemizdeki güreş kültüründen almaktadır. Yediden yetmişe herkesin merakla takip ettiği ve yaptığı en önemli sporlardan biri olan güreş birçok seyircisi olan ve özel etkinliklerle düzenlenen bir müsabaka kültürüne de sahiptir.

Güreş, önemli pehlivanların da yetişmesini sağlamıştır. Buda tarihte devletimizin askeri güç olarak en iyi seviyeye çıkmasını da sağlamıştır. Askeri gücün ve düzenin oluşmasında, askerlerin dinç ve zinde olmasında güreş faaliyetlerinin de önemli bir katkısı bulunmaktadır. Geçmişten günümüze güreş çok değerli ve önemli kabul edilmekte ve Kırkpınar gibi önemli bir yerde de karşılaşmalarının devam ettiği bilinmektedir.

Kırkpınar Hakkında Düşünce Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.