Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Kem Gözle Bakmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Kem Gözle Bakmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere kem gözle bakmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Kem gözle bakmak deyiminin anlamı:

Kötü niyetle ve nazar değdiren bir bakışla bakmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Kem gözle bakmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Kem gözle bakmak deyiminin hikayesi:

Köyün birinde büyücülük ile uğraşan yaşlı bir kadın varmış. Bu kadın köylülerin bütün istekleriyle ilgilenirmiş. Bu nedenle köyde olan biten her şeyden haberi varmış. Bir kızın bir genci çok sevdiğini ve onun için büyü yaptırmak istediğini öğrenmiş. Büyücü ben büyü bozarım büyü yapmak diyerek asla kabul etmemeye karar vermiş.

Kız bu olayın duyulmasından sonra çok pişman olmuş. Gencin kulağına giden büyü olayından sonra genç kıza kötü bakmaya, onun hakkında kötü düşünmeye başlamış. Bu kızın daha da zoruna gitmiş. Kız evden çıkmaz, bir şey yemez içmez olmuş.

Köylüler genci uyarmışlar. Ona kem gözle bakma, o seni çok seviyor, senin de onu sevmeni istiyor, bir tanışın, görüşün olmazsa yine yoluna bakarsın demişler. Genç hiç kimseye kem gözle bakılmaması gerektiğini köylülere ancak kızı görüp onu sevdikten sonra anlatabilmiş. Bu olay da yıllarca konuşulmuş.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781