Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Keçileri Kaçırmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Keçileri Kaçırmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere keçileri kaçırmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Keçileri kaçırmak deyiminin anlamı:

Delirmek ya da delirme derecesinde bunalmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Keçileri kaçırmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Keçileri kaçırmak deyiminin hikayesi:

Köyün birinde çobanlık yapan birçok keçi ve koyunu bulunan bir genç sürekli olarak hayvanlarla meşgul olurmuş. Geniş ve mümbit otlaklara yayılan koyun ve keçilerini bilir, korur, besler, tekrar yuvalarına kadar geri getirir, sütün ve yününden de faydalanırmış.

Bir gün havanın kötü olduğu bir zamanda hayvanlarını otlatan ve aşırı bir sağanak yağmura yakalanan çobanın keçileri de bir yerde mahsur kalmış. Mahsur kalan keçiler korkudan uçurumdan atlamaya başlamışlar. Çoban bu duruma çok üzülmüş ve aklını kaybetme noktasına gelmiş.

Köylüler de bu durumu öğrenince çoban için keçileri kaçırdı bu hale geldi diye konuşmaya başlamışlar. Çoban da işini yapamaz, elden ayaktan düşen biri olmuş. Köylüler de çobana yardımcı olmak için çok uğraşmışlar ama ne yazık ki fayda vermemiş. Çobana olan olmuş, köylülerin dilinde ise sadece keçileri kaçırmak deyimi kalmış.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781