Karadeniz Kıyı Kesiminde Ormanların Geniş Yer Kaplaması Bölgede Hangi Sanayi Kollarının Gelişmesini Sağlamıştır? Düşüncelerinizi Söyleyiniz.

Aşağıda Karadeniz kıyı kesiminde ormanların geniş yer kaplaması bölgede hangi sanayi kollarının gelişmesini sağlamıştır düşüncelerinizi söyleyiniz kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde yedi farklı coğrafi bölge bulunmaktadır. Bunlar, iklim özellikleri, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü, toprak özellikleri bakımından farklı özelliklere sahiptir. Karadeniz Bölgesi’nde Karadeniz İklimi görülmektedir. Karadeniz İklimi, bitki örtüsü üzerinde etkili olarak ormanlık alanların yayılmasını sağlar.

Karadeniz Bölgesi’nde kıyı kesimleri ormanlık alanlarla sarılmıştır. Bu da bölgenin ekonomisinde ormancılık faaliyetlerinin artmasına neden olmuştur. Gemi sanayi, kerestecilik, inşaat sanayi gibi alanlar ormanlara bağlı olarak artan sanayi kollarıdır. Özellikle kağıt fabrikalarına da buralardan ham madde gitmektedir. Karadeniz ormanları kendine has özellikleriyle çok değerli bir yapıya sahiptir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.