Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Mart 2021

Kanser Psikolojik Sorunlara Yol Açıyor

Kanser psikolojik sorunlara yol açıyor hakkında bilgi kısaca

Prostat Kanseri Derneği Başkanı Hüseyin Lüleci kanserin ruhsal dengeyi de etkilediğini belirtti. Kanser nedeniyle depresyon ve anksiyete yaşayan ve buna bağlı olarak aile, sosyal ve iş hayatı zarar gören kişilere psikiyatrik tedavi önerdi.

Lüleci yaptığı yazılı açıklamada kanserle yüzleşme sürecinde yaş, eğitim durumu, kişilik özellikleri, kanserin evresi, iş, evlilik, yaşam koşulları, sosyal güvenlik durumu ve çevresel desteğin olup olmaması gibi durumların kişilerin ruhsal sağlığı üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Kanser hastalığı fiziksel dengeye zarar verdiği kadar ruhsal dengeye de zarar veriyor. Ruhsal dengedeki bazı kötü durumlar sonucu sıkça yaşanan yas tepkisi, yalnızlık, uyum problemleri, öfke, inkar, suçluluk, çökkünlük, bağımlılık, kaygı ve saldırganlık kişilerin hayatını olumsuz etkiliyor.

Yapılan bilimsel çalışmalarda kanser sürecinin kadınları erkeklerden daha fazla etkilediği görülüyor. Kanser kadınların fiziksel ve psikolojik açıdan hayatını ve yaşam kalitesini daha çok düşürüyor.

Prostat kanseri hastaları özellikle tedaviye karar verme sürecinde zorlanıyor. Tedavi sonrasında prostat kanserli hastaların en önemli kaygısının cinsel hayat üzerine olduğu biliniyor. tedavi sonrası hastalarda sertleşme bozukluğu gelişebiliyor ve bu dönemde hastaların çoğu depresyona giriyor. Bu aşamada ürologların önerilerinin yanı sıra psikiyatrik destek ve anksiyete tedavisi öneriliyor.

Kanser nedeniyle depresyon ve anksiyete yaşayan, bu nedenle de aile, sosyal ve iş hayatı kötü yönde etkilenen hastalara Lüleci psikiyatri tedavisi öneriyor. Ruhsal durumun düzelmesi kanser tedavisini de olumlu yönde etkileyeceği için çok önemlidir. En önemli şey ise kanser tedavisi için doğru seçeneği yakalayabilmektir. Prostat kanseri tedavisinde ön plana çıkan HIFU, diğer cerrahi girişimlere kıyasla kanseri etkin şekilde tedavi edebiliyor. Ayrıca hastada kaygı ve depresyona neden olan cinsel yan etkileri de en aza indiriyor. Bu nedenle erkeklere 40 yaşından sonra düzenli PSA kontrolü ve ürolojik muayene yaptırılması ve kanser tespit edilmesi durumunda yan etkileri minimum düzeye indiren etkili tedavilerin uygulanması öneriliyor. Tedavi sürecinde kesik ya da delik olmaması, radyasyona maruz kalınmaması, hastanede kalma sürelerinin kısaltılması gibi avantajlar mevcut ve cinsel yan etkiler de en aza indirilmiş oluyor.

Kanser Hastalarında Psikolojik Sorunlar Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz