Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Kamış kalemin özellikleri nelerdir

Kamış kalem nelerden yapılır, kamış kalemin özellikleri, kamış kalemin özellikleri nelerdir.

Eskiden büyüklerimiz kalem yerine kamış kalemleri kullanıyordu. Yaygınlıkla kullanılan bu tüy ve kamış tipte kalemler yazı yazma aracı olarak sıklıkla tercih ediliyordu. Peki bu kalem nelerden yapılır, nitelikleri nelerdir?

Irak, İran gibi devletlerde yetiştirilen özel kamışlar ile elde edilen bu kalemler eski tip yazma stilinin bir parçasıdır. Koyu renk içeren kamışlar ile yapılan bu kalemler oldukça kaliteliydi. Sulak yerlerde yetişebilen ve ismi saz olan bitkiden elde edilirdi. Bu sazların kenarları ince ve yatay olacak şekilde kesilir ve kalem yapılır. Bu tip kalemler de mürekkebe daldırılarak içinden mürekkebin yavaş yavaş dökülmesi ile yazı yazmada kullanılırdı.

Fakat bu tip kalemler sürekli mürekkebe batırılmalıydı ve yazdığımız deriyi ve kağıdı çok yıpratırdı. Bu sebeplerle de çok sık kullanılmamıştır. Ek olarak kamışların kenarları kağıda sürtündüğü için aşınmaktaydı. Bu sebeple bunlar uzun ömürlü olmuyordu. Dolma kalemin bulunmasına dek kamış kalemlerin yerine daha çok tüy kalemler kullanılmıştır.

Kamış tipte bu kalemler Avrupa topraklarında saz ile elde edilirdi. Fakat en kaliteli ve en iyi kamışlar Ortadoğu topraklarından çıkardı. Bu sebeple bu bölgelerde yapılan kalemler çok kıymetliydi. Şimdilerde müzelerde ve sergi alanlarında bu kamış kalemlerden bulabilirsiniz.

Kamış kalemin özellikleri nelerdir hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. yagmur eda dedi ki:

  ya dilara senin de annen var sen de annene sikayet et istemedigin birisiyle konusmak zorunda degilsin ya da ogretmenlerin var ogretmenler her zaman bize akil verirler sen de ogretmenlerinden yardim iste

 2. Aysel dedi ki:

  Super derslerime lazimdi hallettim twk ederim

 3. aylin berna su dedi ki:

  gerçekten kendi aklımdan yazsaydım bundan daha iyi yazardım.hiç bir şey anlamadım.aradığım hiç bir şeyi bulamadım.EMİN OLUNNNNN!

 4. dilara su dedi ki:

  Selam ben Dilara.Ilgım denilen arkadaşımı hiç sevmiyorum.O da beni annesine şikayet ediyor bana yardım eder misiniz?

  1. Ecem Nur Yılmaz dedi ki:

   mesela neyi şikayet ediyo

  2. dicle dedi ki:

   Sende kendi annene söyle . İstemedigin birisiyle konusmak zorunda degilsin. Seninde annen var . Kendini ona karsi sahipsiz hissetttirme….. :-)

Yorum Yaz