Kabe’nin Tarihçesi Hakkında Genel Bilgiler

Aşağıda Kabe’nin tarihçesi hakkında genel bilgiler kısaca olarak ele alacağız.

Kabe, yeryüzünde yapılan ilk mekan olarak bilinmektedir. Kabe’nin yapılışında göklerde yapıldığı ve sonradan yerde de aksini oluşturacak şekilde yapıldığı rivayet edilmektedir. Adem a.s. tarafından taş bir bina şeklinde meydana getirilmiştir. Dünya üzerindeki en eski yapı olarak bilinmektedir.

Kabe, İslam’ın inmeye başlamasından önce Adem a.s.’dan sonra yıkılmıştır. Yıkıldıktan sonra İbrahim a.s. ve İsmail a.s. tarafından da yeniden yapılmıştır. Biraz küçük olarak inşa edilmiş ve bir kısmı yüksek taşlarla belirlenerek içinden kabul edilmiştir.

Kabe, İslam’dan önceki cahiliye döneminde müşriklerin uğrak yeri ve putlarını sergiledikleri mekan olarak kullanılmıştır. Kabe’de tüccarlar mallarını satmış, şairler şiirlerini okumuştur. Putlara kurban vermek isteyenler de putlara kurban etmişlerdir. Panayırların düzenlenmesi de söz konusu olmuştur.

Kabe, İslam’ın nazil olmaya başlamasıyla birlikte İslam’da namaz ayetlerinin inmesinden bir müddet sonra kıble olarak tayin edilmiştir. Kabe, Peygamber a.s.’ın hac tavafı yaptığı, umre yaptığı bir mekan olarak namaz ve hac ibadetlerinin yerine getirildiği bir mekandır.

Kabe, günümüzde Müslümanların hac ve umre ibadetlerini yerine getirdikleri bir yer olarak korunmaktadır. Kabe, İslam’ın kıblesi olarak namazlarda teveccüh edilen yer olarak hürmet edilen mekandır. Hacda ve umrede tavaflar Kabe’nin çevresini dolaşarak yapılmaktadır. Kabe Müslümanların koruduğu bir mekan olarak bilinmektedir.

Kabe’nin Tarihçesi Hakkında Genel Bilgiler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.