Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

İstiklal ve İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy Hakkında Kompozisyon

Aşağıda istiklal ve istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy hakkında kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

İstiklal kelimesi kavram olarak Milli Mücadele döneminde savaş sonrası askeri, idari, siyasi, iktisadi zorlukların yaşandığı ve düşmanların akın akın Anadolu’ya gelmeye devam ettiği sırada gündeme gelen bir kavram olarak tarihte bir defa daha yerini almıştır.

Tarihte istiklal mücadelesine her ne pahasına olursa olsun sürdüren ve istiklali koruyan Türk milleti Milli Mücadele döneminde de örgütlenerek bunu başarmak istemiştir. Bu nedenle milletin dini, vicdani, milli ve yerli olarak örgütlenmesi için bir marş yazılması ihtiyacının olduğunu göz önünde bulundurulmuştur.

Bunun için bir yarışma düzenlenmiş ve arkadaşlarının ısrarlı arzuları neticesinde ödülü almamak koşuluyla yarışmaya Mehmet Akif’in yazdığı marş da katılmıştır. Çok beğenilmiş ve defalarca tekrarlanıp alkışlanarak kabul edilmiştir. Mehmet Akif Ersoy askeri ve siyasi desteklerini şair olarak sürdürmeye devam etmiştir.

Mehmet Akif Ersoy, vefatından önceki son röportajında Allah bir daha bu milleti İstiklal Marşı yazdırmak durumunda bırakmasın minvalinde bir konuşma yapmıştır. Mehmet Akif Ersoy, Milli Mücadele’nin en dürüst ve en sadık çalışanlarından biri olarak Anadolu’nun dört bir yanında halkı ikaz ve ihtar da etmiştir. Böylece istiklalin kazanılmasında etkin bir rol oynamıştır. Mehmet Akif Ersoy 1936 yılında 63 yaşındayken de vefat etmiştir.

İstiklal ve İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy Hakkında Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Elçin dedi ki:

    sadece ve kısa yazılmış, İstiklal ve İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy Hakkında Kompozisyon süper beğendim, ödevim hemencecik bitti, tabi çalışkan olmam ayrı bir konu.

Yorum Yaz