Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
İstanbul ile İlgili Deneme Yazısı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

İstanbul ile İlgili Deneme Yazısı

Aşağıda İstanbul ile ilgili deneme yazısı kısaca olarak ele alacağız.

İstanbul, tarihin en güzel şehirlerden biridir. İstanbul, iki yarım adadan oluşan ve tam ortasından bir boğaz geçerek iki deniz arasında kalan bir şehirdir. Boğaz üç köprü ve iki alt geçit ile iki yakayı birbirine bağlamaktadır. Boğazda Kız Kulesi eseri olarak bir mimari yapı bulunmaktadır.

İstanbul’un diğer kuleleri de Galata Kulesi ve Topkapı Sarayı’nda bulunan Adalet Kulesi’dir. Bu bakımdan tarihi dokusu oldukça yoğun olan şehir uzun yıllar Osmanlı Devleti’nin payitahtı olmuştur. Nitekim 1453 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedilmiştir.

İstanbul, modern ve kalabalık bir şehir olarak günümüzde insanların rağbet ettiği kültürel, turistik, siyasi, sosyal, ticari bir şehir olma özelliklerine de sahiptir. İstanbul, ticaretin, tarihin, insanlığın kalbinin attığı bir şehirdir. İstanbul’da ulaşım günümüzde zor olsa da toplu taşıma her geçen gün gelişmektedir. Deniz yolu, demir yolu, kara yolu ulaşımlarına hava yolu ulaşımı da eklenmektedir.

İstanbul’da milyonlarca insan yaşamaktadır. Bu bakımdan İstanbul’un çarşıları, pazarları, semtleri kendine has özelliklere sahiptir. Özellikle Tarihi Yarımada olan Fatih ilçesinde tarihi mekanlar güncel olarak da kullanılmaktadır. İstanbul her bakımdan yaşanması güzel, havası, denizi yönüyle kendine ilgi uyandıran bir özelliğe sahiptir. İstanbul’un tarihi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Bu bakımdan çok köklü bir şehirdir.

İstanbul ile İlgili Deneme Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Müge dedi ki:

    öğretmenimiz çok beğendi, İstanbul ile İlgili Deneme Yazısı süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781