İstanbul Hakkında Gezi Yazısı

Aşağıda İstanbul hakkında gezi yazısı kısaca olarak ele alacağız.

İstanbul, en önemli şehirlerden biridir. Yüzlerce yıl birçok medeniyete başkentlik etmiş bir şehir olarak gerek tarihi gerekse de coğrafyası ile ön plana çıkmaktadır. Şehrin dört bin yıllık bir tarihi olduğu bilinmektedir. İstanbul, tarihi dokusu ile öne çıkan şehirlerden biri olarak gezilip görülmesi gereken birçok beldesi de bulunmaktadır.

İstanbul coğrafi olarak iki yakadan oluşmaktadır. İstanbul, Asya ve Avrupa topraklarının birleştiği yerde yer alır. Asya toprakları Anadolu, Avrupa toprakları da Trakya olarak bilinmektedir. İstanbul’un Anadolu yakasında farklı Trakya yakasında farklı gezi mekanları bulunmaktadır.

Anadolu yakasında Üsküdar beldesi öne çıkarken, Avrupa yakasında da Fatih, tarihi yarımada ve kadim İstanbul olarak öne çıkmaktadır. Fatih dar ve eski sokaklarında camiler, hanlar, hamamlar, çarşılar bulunmaktadır. Üsküdar’ın eski dar sokaklarında da çarşılar, hanlar, hamamlar, camiler yer almaktadır. İstanbul deyince akla boğaz ve camiler gelmekte ve şehir köprülerle birbirine bağlanmaktadır.

Şehrin ana hatlarıyla çehresini camiler meydana getirmektedir. Tarihi yarımada yedi tepeden oluşan bir belde olarak her tepesinde bir cami bulunan belde olma özelliğine sahiptir. Tarihi camiler etrafında türbeler ve medreseler bulunmaktadır. Okul, mektep, üniversite gibi kurumlar da tarihi dokusu bulunan binaların içinde kadim kültüre bağlı olarak modern bir iç yapıda  hayatına devam etmektedir.

İstanbul Hakkında Gezi Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.