Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2021

İsmet İnönü’nün Hayatı Kısaca Özeti

Aşağıda İsmet İnönü’nün hayatı kısaca özeti kısaca olarak ele alacağız.

İsmet İnönü, 1884 yılında İzmir’de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamlamıştır. Aslen Malatyalı olduğu bilinmektedir. Kara Harp Okulu ve Erkan-ı Harbiye Mektebi’ni birincilikle bitirmiştir. İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne üye olmuştur ve Harekat Ordusu’nda yer almıştır.

Hayatı cephelerde geçen bir asker olarak Birinci Dünya Savaşı sırasında Kafkas Cephesi’nde Mustafa Kemal Paşa ile beraber askeri faaliyetler yaparak orduyu yönetmiştir. Cumhuriyet devresinde mecliste Edirne Milletvekili olarak bulunmuştur. Genelkurmay Başkanlığı ve Garp Cephesi Komutanlığı hizmetlerinde de bulunmuştur.

Savaş sahasında I. ve II. İnönü Savaşları’nın yaşanmasıyla Yunan ordularının ilerleyişini durdurmuştur. Bu savaşlarda kazandığı galibiyetlerle tuğgeneral olma hakkını kazanmıştır. Devamında Mudanya Ateşkes Antlaşması’nda da devleti temsil etmiştir.

Lozan’da komisyon başkanı olarak meclisi temsil etmiştir. Lozan’ı imzalayan başkan olarak tarihe geçmiştir. cumhuriyetin ilanından sonra da ilk başbakan olarak siyasi hayatına başlamıştır. 1934 yılında Soyadı Kanunu’nun çıkarılmasının ardından İnönü soy ismini almıştır.

1938 yılında Mustafa Kemal’in hayatını kaybetmesinden sonra meclis tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin II. cumhurbaşkanı olma hakkı kazanmıştır. Uzun yıllar siyaset sahnesinde kalmayı başarmıştır. Cumhurbaşkanı olduğu sıralarda Türkiye’yi İkinci Dünya Savaşı’nın dışında tutmayı da başarmıştır. İsmet İnönü 25 Aralık 1973 yılında hayatını kaybetmiştir. İsmet İnönü, asker ve siyasetçi olarak Türk tarihinde anılan isimler arasındadır.

İsmet İnönü’nün Hayatı Kısaca Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ilayda dedi ki:

  Merhabalar bu site inan ki hayran bıraktı, 5 yıldızı hak ediyor, İsmet İnönü’nün Hayatı Kısaca Özeti çok güzel olmuş, her yazıya yorum yazmam beğendiğim için yazdım.

 2. isimsiz dedi ki:

  ben geldim

 3. Birazdan dedi ki:

  Birazdan devam edeceğiz, beni izlemeye devam edin.

 4. ferit dedi ki:

  oldukça işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık güzel olmuş

Yorum Yaz