İslam’da Devletin Halka Karşı Görevleri Nelerdir?

Aşağıda İslam’da devletin halka karşı görevleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

İslam’da devlet sistemi halkın haklarının korunması ve sağlanması bakımından bazı prensipler geliştirmektedir. İslam’da halka karşı yerine getirilmesi gereken görevler de bulunmaktadır. İslam toplumunun sosyal, kültürel ve iktisadi olarak yapısını oluşturan İslam prensipleri olarak bilinmektedir.

İslam’da devletin halka karşı görevleri, insanların malının, canının, namusunun, neslinin ve dininin korunması olarak uygulanmaktadır. İslam’da devlet insanların malını ve canını koruması bakımından bir güvenlik sistemi oluşturmak zorundadır.

İslam’da devlet milletin namusunu ve neslini korumak zorundadır. Bunun için eğitim, sağlık, kolluk kuvvetleri bakımından hukuki yaptırımların yerine gelmesini sağlamak durumundadır. Halkın neslinin emniyetini sağlamak, sağlık açısından yatırımlar yapmak ve teknolojinin gelişmesini takip etmek de gerekli görülmektedir.

İslam eğitim, sağlık, üretim, tüketim, yerleşme, ulaşım, iletişim, sanayi faaliyetleri, turizm faaliyetleri, kültürel faaliyetler bakımından sosyal bir hukuk sistemi de ortaya koymaktadır. İslam’da gıda, savaş, vatan gibi kavramlar üzerinde hukuk geliştirilmiş şekildedir. Bu nedenle İslam insanların sosyal hayatının kurallarını da belirlemektedir.

İslam’da devlet idaresinin şeklen bir sistemi bulunmamaktadır. İslami kuralların devlet sistemlerine adapte edilmesi İslam devlet idaresini oluşturmaktadır. Bu nedenle İslam devleti halka karşı olan görevlerini kolaylıkla yerine getirebilmektedir. İslam bu bakımdan insanları gözeten bir din olarak insan haklarının sağlanmasında ve korunmasında öne çıkmaktadır.

İslam’da Devletin Halka Karşı Görevleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.