İslam ve Batı Kültürü Arasındaki Farklar Nelerdir Kısaca

Aşağıda İslam ve batı kültürü arasındaki farklar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

İslam nevi şahsına münhasır olarak ortaya bir kültürün çıkmasında etkili olmaktadır. İslam prensipleri hayatın merkezinde yer alan kurallar olduğu için kültüre de etki etmekte ve kültürün de İslami olmasını sağlamaktadır. İslam kültürü de bu şekilde ortaya çıkmıştır. Kültürün din merkezli yaşanması batıda da gerçek olmuştur. Din, kültürün ruhunu oluşturan ana eksen düzeninde batı kültürünün oluşmasını sağlamıştır.

İslam ve batı kültürü arasında bazı farklar bulunmaktadır. İslam kültüründe birlik ve beraberlik kardeşlik olgusuna dayalı olarak gerçekleşmekte ve bu birlik ancak gerçek bir iman sayesinde gerçekleşmektedir. Batı kültüründe ise ben merkezci bir yaklaşım söz konusu olmakta ve toplumda sorumlulukların yerine getirilmesi kanunlar yoluyla dayatılmaktadır.

İslam kültüründe toplumun temelini aile oluşturmaktadır. Bu da bir ferdin cemiyet olma ve kurma sorumluluğunu ortaya koymaktadır. Batı kültüründe ise aile kavramının yerinde doğrudan birey geçmektedir. Kanunlar fertlerin bireysel sorumluluk alarak toplumda varlığını sürdürmesini sağlamaktadır.

İslam kültüründe dinin yaşanması hayatın merkezinde yer almaktadır. Batı kültüründe din manevi bir referans olarak kabul edilmekte ve bir yaptırım gücü bulunmamaktadır. Bu bakımdan batı kültürü seküler laik bir düzen içinde kendini yaşatmaya devam etmektedir. İslam kültürü ise barışın birlik ve beraberlik içinde sağlanacağını ortaya koymaktadır.

İslam ve Batı Kültürü Arasındaki Farklar Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.