Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
İslam Kültürü Her Alanı Olduğu Gibi Edebiyatı da Derinden Etkilemiştir. Yeni Bir Kültürden Etkilenen Türklerin Edebiyatında Ne Gibi Değişimler Olmuştur? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Ağustos 2022

İslam Kültürü Her Alanı Olduğu Gibi Edebiyatı da Derinden Etkilemiştir. Yeni Bir Kültürden Etkilenen Türklerin Edebiyatında Ne Gibi Değişimler Olmuştur?

Aşağıda İslam kültürü her alanı olduğu gibi edebiyatı da derinden etkilemiştir. Yeni bir kültürden etkilenen Türklerin edebiyatında ne gibi değişimler olmuştur kısaca olarak ele alacağız.

İslam kültürü, hayatın hemen her alanında etkili olan hakim bir kültür olarak yaşanmaktadır. Bu sebeple edebiyat alanında da bazı etkileşimlerin meydana gelmesiyle yeni türlerin oluşmasını sağlamıştır. Gazel, mersiye, kaside gibi eserler divan edebiyatında İslam’ın etkisiyle oluşturulan şiir sanatında nazım türleri olarak bilinmektedir.

Geçmişten günümüze İslam kültürü sanatta ve sosyal hayatta hakim unsur olarak bir din olup kabul edilip yaşandığı için bu durum söz konusu olmuştur. İnsanların her kararı ve tercih dini irade ile ortaya çıkarken edebiyatın da gelişmesini sağlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781