İslam Düşünürlerinden Ahlakla İlgili Örnekler

Aşağıda İslam düşünürlerinden ahlakla ilgili örnekler kısaca olarak ele alacağız.

İslam düşünürleri, hayatları ve prensiplerine bağlı kalmaları ile ilgili örnek olan kişiler olarak bilinmektedir. İslam’ın yaşanmasında ve hayata uygulanmasında örnek olarak kabul edilen Peygamber a.s., alimleri varis olarak göstermektedir. Ümmetin sıhhat ve selameti için İslam yolunu tutmak ve sürdürmek İslam düşünürlerinin öncü olduğu bilinmektedir.

İslam düşünürlerinden biri olarak Numan bin Sabit isimli Ebu Hanife, Hanefi mezhebinin kurucusu olarak bilinmektedir. Hayatta kime nasihat ettiyse o kendinde olan ya da olmayan şeylerden bahsetmiştir. Bir gün bir adam çocuğunun hastalığının geçmesi için tavsiyelerde bulunması adına çocuğunu Ebu Hanife’nin yanına getirir.

Çocuk üzümü çok sevmekte ve üzüm nedeniyle bazı hastalıklar yaşamaktadır. Bu durum sonradan anlaşılmıştır. Babası Ebu Hanife’nin fikrini sorar. Ebu Hanife hiçbir şey demeden kendilerini geri gönderir ve bir hafta müddetle yeniden çağırır. Bir hafta sonunda baba ve oğul geldiklerinde, Ebu Hanife,  çocuğa üzüm yemeyi bırakmalısın der.

Çocuğun babası, bunun için bizi neden beklettiniz, bir hafta önce de söyleyebilirdiniz, dedi. Ebu Hanife, o gün daha yeni üzüm yediğim için, bu tavsiyede bulunmak istemediğini söyledi. Bir alim yapmadığı şeyi tavsiye etmez, nasihatte bulunmaz. Bu örnek davranış, bütün alimlerin hayatında özellikle yaşanmakta ve her safhada görülmektedir.

İslam Düşünürlerinden Ahlakla İlgili Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.