İslam Dini, İnsanları Yardımseverliğe Yöneltmek ve Toplumda Dayanışmayı Teşvik Etmek İçin Hangi İbadetleri Emretmiş, Ne Gibi Tavsiyelerde Bulunmuştur? Örneklerle Anlatınız.

Aşağıda İslam dini, insanları yardımseverliğe yöneltmek ve toplumda dayanışmayı teşvik etmek için hangi ibadetleri emretmiş, ne gibi tavsiyelerde bulunmuştur? Örneklerle anlatınız kısaca olarak ele alacağız.

İslam dini, barış, kardeşlik, merhamet dini olarak gelmiştir. Bunun için insanları yardımsever olmaya ve dayanışma içinde yaşamaya davet etmektedir. İnsanların bu şekilde yaşayabilmesi için birtakım ibadetleri farz olarak emretmiştir. Bu ibadetler ferdi özgürlükler sağlayan ve toplumda refahı arttıran ibadetlerdir.

İslam dini, insanları yardımseverliğe yöneltmek ve toplumda dayanışmayı teşvik etmek için zekat, sadaka, namaz, hac, oruç gibi ibadetleri emretmiştir. Başkasının halinden anlayarak onlara yardım etmek, muhtaç, mağdur,  mazlum insanlara yardımcı olarak dayanışma halinde yaşamak adına bu ibadetlerin yerine getirilmesi gerekir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.