Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

İslam Alimlerinin İnsan Sevgisi ve Hoşgörüsü ile İlgili Yazı

Aşağıda İslam alimlerinin insan sevgisi ve hoşgörüsü ile ilgili yazı kısaca olarak ele alacağız.

İslam’da sevgi, saygı, merhamet, vicdan, insaf, dürüstlük ve hoşgörü kavramları bireysel ve toplumsal sorumlulukların yerine getirilmesinde oldukça önemlidir. İslam alimleri de insan sevgisi ve hoşgörü konularında örnek olacak davranış ve bilgilere sahip olarak toplumda önder olan şahsiyetlerdir.

Özellikle Anadolu coğrafyasında alim, arif insanlar da olmuştur. Mevlana, Hacı Bayram, Şeyh Edebali bu isimlerden bazılarıdır. Anadolu coğrafyasının Medeniyetler Beşiği olarak bilinmesinde bu kişilerin yaptığı İslami çalışmalarda insan sevgisini ve hoşgörüyü öne çıkarmaları oldukça etkili olmuştur.

Toplum değerlerinin tutum ve davranış olarak yaşanmasında, hak ve adaletin sağlanmasında, birlik ve beraberliğin oluşmasında, barış ve huzur ortamının tesis edilmesinde de insan sevgisi ve hoşgörü öne çıkan değerler arasında bulunmuştur. Bunda da alim, arif, abid şahsiyetlerin rolü bulunmaktadır.

Bir devleti ya da bir milleti etkileyen düşüncelerin ana ekseninde bulunan insan sevgisi ve hoşgörü, özellikle ülkemizin kadim tarihinde insanı yaşat ki devlet yaşasın sözünün söylenmesine ve yaşanmasına vesile olmuştur. Adalet mülkün temelidir anlayışı idarede adil olmanın gerekliliği yukarıdaki sözle müşterek olarak ortaya koymaktadır.

İslam alimleri İslam’ın en iyi şekilde yaşanması ve anlatılması için mücadele ederek eserler ortaya koymuşlardır. Bu eserler de dünyanın dört bir yanındaki kütüphanelere dağılarak farklı medeniyetlerle buluşmuşlardır.

İslam Alimlerinin İnsan Sevgisi ve Hoşgörüsü ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nurgül dedi ki:

    güzel yazıya güzel derim, çünkü İslam Alimlerinin İnsan Sevgisi ve Hoşgörüsü ile İlgili Yazı mükemmel ötesi olmuş, Ben Iğdır il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

Yorum Yaz