Işık Kirliliğinin Kelebeklere Verdiği Zararlar Nelerdir?

Aşağıda ışık kirliliğinin kelebeklere verdiği zararlar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Çevre kirliliklerinin yaşanması doğal çevrenin bozulmasına ve doğanın zarar görmesine neden olmaktadır. Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, ışık ve ses kirliliği gibi çevre kirlilikleri de çevreye zarar verdiği gibi canlılık faaliyetlerine ve canlılara da zarar vermektedir.

En çok şehirlerde ve büyük yerleşim alanlarında meydana gelen ışık kirliliği özellikle geceleri canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesinde engel oluşturmaktadır. Işık kirliliğinin yaşanması böcekler, kelebekler, kuşlar gibi canlıların göç yollarının değişmesine, bozulmasına ve buna bağlı olarak canlıların hayatlarını kaybetmelerine neden olmaktadır.

Yolunu ve yönünü bulamayan canlıların rüzgar yönü, gece ışığı yönünü de tayin edememesi durumu ışık kirliliğinin kelebekler ve diğer uçan canlılar üzerinde olumsuz etkilerinin bir sonucu olarak gerçekleşmektedir. Işık kirliliğinin zararlarının azaltılması ve bu kirliliğin de önüne geçilmesi için çevre kirlilikleri ile mücadele edilmesi ve gereksiz elektrik enerjisi kullanımının da önüne geçilmesi gerekir.

Işık kirliliği en çok gereksiz elektrik enerjisinin kullanımı ve gereksiz aydınlatma teknolojilerinin varlığı nedeniyle meydana gelmektedir. bu nedenle özellikle şehir ve ilçe belediyelerinin harekete geçerek hukuki olarak ceza uygulaması ve bu tür aydınlatma faaliyetlerine izin vermemesi gerekir. Böylece ışık kirliliklerinin önüne geçilerek doğal çevrenin ve canlı neslinin korunması da mümkün olur.

Işık Kirliliğinin Kelebeklere Verdiği Zararlar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.