Işık Kirliliğinin Ağaçlara Verdiği Zararlar Nelerdir?

Aşağıda ışık kirliliğinin ağaçlara verdiği zararlar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Çevre kirlilikleri, beşeri faaliyetler nedeniyle yaşanmaktadır. Günümüzde yaygın olarak görülen çevre kirlilikleri hava, toprak, su, ışık ve ses kirliliği olarak yaşanmaktadır. Işık kirliliği çevreye olumsuz olarak yansımaktadır. Özellikle canlılık faaliyetlerinin aksamasına neden olmaktadır.

Işık kirliliği daha çok büyük şehirlerde ve nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerleşim alanlarında görülmektedir. Işık kirliliği nedeniyle kanatlı olan hayvanların hayatı olumsuz etkilenmektedir. Bununla beraber ışık kirliliği ağaçlara da zarar vermektedir.

Işık kirliliğinin yaşanması, yansıyan ışıkların perdelemeye uğrayarak atmosferde asılı kalması ve atmosfer sıcaklığının artarak güneş ışınlarının zararlı olanlarının hapsolması gibi durumlara neden olmaktadır. Işık kirliliği ağaçların da zarar görmesine neden olmaktadır.

Işık kirliliği nedeniyle atmosfer faaliyetlerinin zarar görmesi, yağışların zamansız olmasına, asit yağmurlarının yaşanmasına, yağışların gerçekleşmemesine neden olurken ağaçlara da zarar vermektedir. Zararlı ışınlar da ağaçların doku ve organlarına gözle görülebilir zararlar vererek ağaçların kurumasına, yok olmasına neden olmaktadır.

Günümüzde ışık kirliliğinin yaşanması, güneş battıktan sonra aydınlatma çalışmalarının hızla ve yüksek ölçüde devam etmesine bağlıdır. Özellikle büyük şehirlerde gerçekleşen bu durum daha çok şehir sistemine ve şehir sistemi içinde ağaçlara zarar vermektedir. Işık kirliliğinin önüne geçmek için belediyelerin aydınlatma sistemleri üzerinde yeni yönergeler ve genelgeler yayınlayarak sınırlandırma getirmesi gerekir.

Işık Kirliliğinin Ağaçlara Verdiği Zararlar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.