Irgat Gibi Çalışmak Deyimi ile Hikaye

Aşağıda ırgat gibi çalışmak deyimi ile hikaye kısaca olarak ele alacağız.

İnsanları köle gibi çalıştıran bir köy ağası varmış. Bu ağa herkese para verdiği için ve köy toprakları kendisine ait olduğu için herkes ona itibar edermiş. Bu köy ağasının sözünden çıkan kimse yokmuş. En ufak sorgulama içine giren kişiler de köyden gönderilirmiş.

Köy ağası sürekli olarak emri altındaki kişilerin çalışmasını istermiş. Onları dinlenirken görmek bile çok zoruna gider, sürekli olarak çalışmalarını istermiş. Köyde çok çalışan kişiler ırgat olarak bilinirmiş. Fakat bu köyde herkes çok çalıştığı için herkes adeta ırgat olup çıkmış.

Aralarından biri artık bu duruma dayanamamış. Bütün cesaretini toplayıp köy ağasının karşısına çıkmış. Bu insanları ırgat gibi çalıştırmaktan utanmıyor musun diye sorunca, suratına bir şamar yemiş. Bu şamarın acısı daha geçmeden ağanın adamları gelip onu bir odaya kapatmışlar. İcabına bakılmasını istemişler.

Adamı akşamdan sabaha kadar dövüp geldiği yere bırakmışlar. Arkadaşları sabah kan revan içinde olan arkadaşlarını görünce daha çok korkmuşlar. Her zamankinden daha çok çalışmaya devam etmişler. Dayak yiyen arkadaşları da evinden hiç çıkmamış. Biraz olsun ona bakan arkadaşları yardım etseler de çok zaman geçmeden adam ölmüş. Köyde matem havasında çalışmalar yine de devam etmiş. Bu düzen yıllar yılı bozulmamış.

Irgat Gibi Çalışmak Deyimi ile Hikaye Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.