İnsanlarda Üreme ve Büyüme Nasıl Gerçekleşir?

Aşağıda insanlarda üreme ve büyüme nasıl gerçekleşir kısaca olarak ele alacağız.

Üreme, bütün canlılarda ortak bir özellik olarak bulunmaktadır. Üreme faaliyetleri birçok şekilde gerçekleşebilir. İlkel canlılarda üreme farklı, gelişmiş canlılarda üreme farklı yollarla gerçekleşmektedir. Gelişmiş canlılarda erkek ve dişi üreme hücreleri mayoz bölünme yoluyla eşeyli olarak ürerler.

İnsanlar da gelişmiş canlılardır. Erkek ve dişi üreme hücrelerinin birleşmesi, döllenme, zigot, gamet, embriyo oluşumlarının yaşanması ve anne karnında yumurtalıkta bireyin gelişmeye başlamasıyla üreme olayı gerçekleşir. Anne doğumuyla üreme sonlanır. Bebek dünyaya gelir.

Erkek üreme hücresine sperm denir. Dişi üreme hücresine yumurta denir. Anne karnında yumurtalık bölgesinde sperm ve yumurta birleşerek döllenir. Böylece bireyin oluşumu için ilk olayların gerçekleşmesi söz konusu olur. Devam eden süreçte hücre bölünmesi gerçekleşir. Bebek büyümeye ve gelişmeye başlar.

Bebek dünyaya geldikten sonra gelişimi devam eder. Bu gelişim bebeğin büyümesine neden olur. Büyümede, bebeklik, ilk çocukluk ve çocukluk dönemleri yaşanır. Ardından ergenlik, gençlik ve yetişkinlik dönemleri yaşanmaktadır. Böylece insan hayatı başı ve sonu olan bir serüven olarak meydana gelmektedir.

Üreme faaliyetlerinin nesli devam ettirme kaygısı olarak gerçekleşmesi sadece insanlarda görülmektedir. Hayvanlar, bitkiler ve diğer canlılar içgüdüsel olarak üremektedir. Üreme sayesinde canlılık faaliyetleri sürmekte ve nesillerin varlığı devam etmektedir.

İnsanlarda Üreme ve Büyüme Nasıl Gerçekleşir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.