Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

İnsan vücudunda bulunan kemik sayısı

İnsan vücudunda kaç kemik vardır? İnsan vücudunda kemik sayısı kaçtır? İnsan vücudunda bulunan kemik sayısı

İnsan vücudunda bulunan kemiklerin sayısı ile ilgili bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Bireyler yaratılışlarında 360 tane kemikle dünyaya gelirler. Ancak büyüme gelişme başladığı zaman bir takım kemikler birbiri ile birleşerek 206 kemiğe kadar düşerler.

İnsanların vücudunda belirli bir yaşa gelinmesinin ardından toplam 206 kemik yer alır. Bu kemikler de büyüklükleri, şekilleri ve yaptıkları işler açısından önemli görevler üstlenirler.

Eğer birleşerek tek bir yapıyı meydana getiren kemikler aynı olarak kabul edilirse bu sayı fazlalaşmaktadır. Bedenimizdeki kemikler orta kulakta yer alan minik kemikçiklerden uyluklarımızda yer alan uzun ve kocaman kemiklere dek değişirler. Kemiklerin bir kaçı uzun ve yuvarlakken bir kaçı da yassıdır.

Uzun kemikler: boyları genişliklerine göre daha uzun olan bu kemiklere uzun kemikler adı verilir. Bu kemikler bedenimizde harekete yardımcıdır. Uzun kemiklere örnek olarak kol ve bacaklarda kemikler verilebilir.

Kısa kemikler: Genişlikleri uzunlukları ve enleri neredeyse aynı sayılan kemiklere denir. Örnek olarak el ve ayaklarımızda bileklerde bulunan kemikler verilebilir.

Yassı kemikler: Şekil olarak yassı görünen kemikler olduğu için bu ismi almışlardır. Kafatası ve kaburga kemikleri bu kemiklere örnek olarak verilebilir.

İnsan vücudunda bulunan kemik sayısı hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz