Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
“İmandır O Cevher ki İlahi Ne Büyüktür. İmansız Paslı Yürek Sinede Bir Yüktür.” ile İlgili Yazı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ağustos 2022

“İmandır O Cevher ki İlahi Ne Büyüktür. İmansız Paslı Yürek Sinede Bir Yüktür.” ile İlgili Yazı

Aşağıda “İmandır o cevher ki ilahi ne büyüktür. İmansız paslı yürek sinede bir yüktür.” ile ilgili yazı kısaca olarak ele alacağız.

İman etmek, dil ile ikrar kalp ile tasdik etmek anlamına gelir. İman, Allah’a, peygamberlere, kitaplara, meleklere, ahiret gününe ve öldükten sonra dirilmeye iman etmek, bunlardan emin olmak anlamına gelir. İman en büyük sermaye olarak müminin hayatında yer alır.

İmandır o cevher ki ilahi ne büyüktür, imansız paslı yürek sinede yüktür, diyen şair, imanın müminin hayatındaki yerini ve önemini belirtmiştir. İman dolu bir yürek, kendinden emin olunan bir Müslümanın kimseye zarar vermemesi, iyilik dolu olması ev adil olması anlamına gelir. Merhameti vicdan, insaf, hoşgörü de imanlı yüreklerin harcıdır. Bunlardan mahrum olmak imandan mahrum olmak demektir.

İmandan mahrum olan bir yüreğin, insani, beşeri, dini değerlerden ve hakikatlerden de mahrum olması paslanmasına, işe yaramaz hale gelmesine, körelmesine ve kararmasına yol açan unsurların yaşanması anlamına  gelir. İmanlı olmak bir cevherdir, meziyettir.

İmanla müzeyyen olan bir yürek, Allah’a iman ile Allah rızası için çalışması şiar edinir. Bunu yapamayanlar da insanlık için kötü bir örnek teşkil ederler. İman etmek, en büyük nimet ve en büyük şereftir. Bunun değerini bilmek ve yaşamak gerekir.

“İmandır O Cevher ki İlahi Ne Büyüktür. İmansız Paslı Yürek Sinede Bir Yüktür.” ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781