İman İnsanı Özgürleştirir mi?

Aşağıda iman insanı özgürleştirir mi kısaca olarak ele alacağız.

İman, emin olma, elinden ve dilinden emin olma anlamlarına gelmektedir. Emin olmak, güvende olmak, güvenilir olmak anlamlarına da gelmektedir. İman etmek, güvende olmak, huzuru bulmak, Allah’tan korkmak, Allah’ın bir olduğuna inanmak demektir. İman eden kişi Müslüman olur. Müslüman, teslim olan kişi anlamına gelmektedir.

İman eden insan, özgür olur. Allah’tan başka kimseye boyun eğmez. Allah’ın koyduğu kurallardan başka bir kural tanımaz. Böylece özgür olmanın ve birey olmanın anlamını kavrar. Elinden ve dilinden emin olunan kişiler Müslüman olarak iman eden kişilerdir.

İman eden kişiler, mümin olurlar. Mümin olmak, Allah’ın varlığına ve birliğine, Peygamber a.s.’ın resul olduğuna inanmak demektir. İman etmek, Allah’ı görür gibi yaşamak, Allah’tan korkmak ve ibadetleri yerine getirmek anlamına gelmektedir. İman eden insan sadece Allah’ın huzurunda boyun eğerek kimseye tama etmez, muhtaç olmaz. Bu nedenle özgürdür.

Müslüman kardeşi için yaşar. Bir başkasını düşünerek yaşayan kişilerin kurduğu toplumda barış, huzur, mutluluk, adalet, hoşgörü de eksik olmaz. Müslüman bireyler böyle toplumlarda özgür bir ortamda hayatlarına devam ederler. Ekonomik, sosyal, kültürel özgürlükleri daha kaliteli bir hayat yaşamaları için elverişli bir zemin oluşturur. Bu nedenle Müslüman toplumlarda suç oranı oldukça azdır. İman eden insan, özgürlüğü yaşayan insandır.

İman İnsanı Özgürleştirir mi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.