İman Etmedikçe Cennete Giremezsiniz. Birbirinizi Sevmedikçe de (Gerçek Manada) İman Etmiş Olmazsınız. Yaptığınız Takdirde Birbirinizi Seveceğiniz Şeyi Size Haber Vereyim mi? Aranızda Selamı Yayınız.” Hadisinde Ne Anlatılmaktadır?

Aşağıda İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de (gerçek manada) iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz şeyi size haber vereyim mi? Aranızda selamı yayınız.” hadisinde ne anlatılmaktadır kısaca olarak ele alacağız.

Toplum ve birey hayatında dini temellerin ahlaki, manevi, hukuki kurallar oluşturarak köprüler inşa etmesi söz konusu olmaktadır. En temel iman meseleleri arasında sevgi, barış, kardeşlik köprüleri bulunmaktadır. Bir hadiste cennete girmenin iman etmekten geçtiği gibi Müslümanların da birbirine severek kurtuluşa erecekleri bildirilmektedir.

Müslümanların hayatında cennet arzusunun gerçekleşmesi için en az imanlı olmak kadar, Müslümanların birbirini sevmesi, birbirlerine selam vermesi, dua etmesi, yardımlaşması ve işleri kolaylaştırması da önemli ve değerlidir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.