İlk Türk Devletlerinin Destanları

İlk Türk Devletlerinin destanları nelerdir hakkında kısa yazı. İlk Türk Devletlerinin destanları

İlk Türk Devletlerinin destanları nelerdir bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Oğuz Kağan

Bir Türk destanı olan oğuz Kağan destanı Mete Han’ın mucizevi bir şekilde dünyaya gelişini, yetişmesini ve ülkesinin topraklarında politik bütünlüğü sağlamasını daha sonra da bu toprakları oğullarına paylaştırmasını konu almaktadır. Bütün Türklerin ortak destanı olma özelliğini taşır.

Türeyiş

Bir Uygur destanıdır ve Hun kağanının kız çocuklarını Tanrılar ile evlendirmesini, bu evlilik sonucunda dünyaya gelen çocukların nasıl bozkurt ruhunda olduğunu ve nasıl çoğaldıklarını konu alır.

Ergenekon

Bir Göktürk destanıdır ve onların Ergenekon ismini taşıyan yerden kurtulmak için gösterdikleri çabayı konu alır.

Göç

Bir Uygur destanıdır. Kutsal kabul edilen bir kaya parçasının yok oluşu ile Türk şehrinde görülen kıtlık neticesinde insanların göç edişini konu almaktadır.

Alper Tunga

İskit’in hükümdarı olan Alper Tunga’nın ölümünün ardından yazılan bir ağıt özelliğini taşır.

Manas

Manas ismini taşıyan bir insanın hayatını konu alır. Türk destanları arasından en uzun olanıdır. Birleşmiş Milletlerce 2000 senesinde dünyaya anlatılmıştır. Erken bir çağda yazıya dökülmüştür. Dünya üzerinde en çok bilinen Türk destanı olma özelliğini taşır.

Dede- Korkut

Oğuzlar ile Kıpçaklar arasındaki çekişmesi konu alan bir destandır ve esas karakteri Korkut Dededir. Problemleri töreye göre halletmeye çalışan Korkut dede İslami bir takım sembolleri temsil eder.

İlk Türk Devletlerinin destanları hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

11 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.