İlk Orucum Konulu Kompozisyon

Aşağıda ilk orucum konulu kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Oruç tutmak, akıl baliğ olan her Müslüman için farz olan bir ibadettir. Oruç, Ramazan ayında farz kılınmıştır. Bu nedenle bu bilgilere sahip olunca oruç tutmak gerektiğinin de farkında olmak gerekir. İlk kez oruç tutacak olan bir çocuk, ergenlik çağındadır. Bu nedenle orucun faziletinin anlatılması ve oruç tutan kişinin de bunları yaşayarak ona örnek olması gerekir.

İlk kez oruç tutacak olan kişinin farz olan oruca hazırlık için neler yapması gerektiğini de bilmesi gerekir. Bu nedenle sahur, imsak, sabah ezanı, namaz, vakit namazları, cemaatle kılınan namazlar, orucu bozan şeyler, orucu bozmayan şeyler, oruca zarar veren şeyler, oruca zarar vermeyen şeyler gibi bilgilerin bilinmesi de gerekir.

İlk kez oruç tutmak heyecanlıdır. Açlık hissi, sabır ile birleşince heyecan iftar heyecanı olarak ortaya çıkar. Aç kalmak, tokluğun kıymetini bilmek, açın halinden anlamak, Allah’a olan sevgi ve bağlılığı göstermek de ilk orucun içinde bulunmaktadır. Bu nedenle oruç sıhhate vesile olduğu gibi insanın nefsini de terbiye eder.

Oruç tutan kişinin şahsiyet bakımından belli bir olgunluğa erişmesi orucun ilk dakikalarında da ortaya çıkar. Kötü ya da olumsuz bir durumla karşılaşan kişilerin ben oruçluyum diye susması, mekanı terk etmesi de bu olgunluğun bir göstergesi olarak yaşanmaktadır.

İlk Orucum Konulu Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.